Za podpory grantu FRVŠ 0529 – „Tektonika hranického krasu“ byl prováděn strukturně-geologický a tektonický výzkum hornin karbonátového vývoje hranického paleozoika a vybraných lokalit kulmských hornin v okolí Hranic. Současné závěry těchto studií jsou shrnuty zde.
Většina hornin macošského i líšeňského souvrství hranického paleozoika je výrazně tektonicky postižena. Změny primárních struktur hornin jsou patrné jak makroskopicky tak i mikroskopicky. Horniny prodělali duktilní i křehké deformace.
Vrstevnatost má makroskopicky v profilu charakter změn v litologii (obr. 1) nebo změn v četnosti zastoupení jednotlivých horninotvorných částic (klastů, organických zbytků, matrix…). Plochy vrstevnatostí v masivních, zejména vilémovických, vápencích macošského souvrství bývají někdy zvýrazněny přítomností hummocky stylolitů (ve smyslu Dunneho a Hancocka 1994). Vrstevnatost, je-li patrná, bývá často zvrásněna (obr. 2) nebo je její orientace změněna vnitřní rotací, a to až do té míry, že již nejsou makroskopicky rozpoznatelné primární sedimentární struktury a hornina je zcela mylonitizována. Obecně lze říci, že orientace vrstevnatosti je subhorizontální, s mírným úklonem k V až JV nebo k Z, což je znázorněno na hustotním diagramu pólů ploch vrstevnatostí.
V karbonátových horninách hranického paleozoika jsou velmi časté struktury, vzniklé při jejich duktilní deformaci. V mírně deformovaných horninách se jedná o ptygmatické vrásy různých rozměrů, od několika cm po několik metrů. Takto zvrásněny jsou zejména litologicky homogenní vápence, jako např. vilémovické vápence v okolí kóty Skalka (obr. 2) nebo tmavé kalové vápence j. od Teplic n. Bečvou (obr. 3). Osní roviny těchto vrás jsou paralelní s kliváží, zatímco jejich osy jsou subparalelní s vrstevnatostí vápenců. Zvrásněné vrstvy o konstantní mocnosti vykazují minimální zkrácení 27% v řezu kolmém na vrásové osy, přičemž kontrast viskozit jednotlivých poloh není velký (~1). Hornina má tedy v celém svém objemu přibližně stejnou kompetenci a byla deformována stejným mechanizmem.
Téměř všechny litotypy vápenců vykazují křehce-duktilní kliváž až duktilní foliaci. Ve křtinských vápencích a intraklastových brekciích jsou jednotlivé litony mezi klivážovými plochami tvořeny zploštělými hlízami (obr. 4) nebo intraklasty. Intenzivněji deformované brekcie mají potom charakter tzv. plástevnatých vápenců, dříve mapovaných jako odlišná sedimentární litofacie. V silně duktilně deformovaných zónách je ve vápencích vyvinuta tektonická foliace, patrná jako páskování nebo laminace. Kinematiku deformace lze makroskopicky odhadnout z geometrie sigmoidálních syntektonických žil, která ukazuje směr pohybu nadloží k JV. Průběh kliváží a foliací je SV–JZ až S–J s úklonem k SZ až Z, jak je patrné z hustotního diagramu pólů kliváží a tektonických foliací, a je v celém studovaném území přibližně uniformní, jak dokládá mapa trendů jejich orientace.
Mapa trendů orientace kliváží a tektonických foliací.
MIKROSKOPICKÁ CHARAKTERISTIKA
Mikrostrukturní charakter duktilně deformovaných vápenců je odlišný mezi jednotlivými litotypy. V mírně deformovaných hlíznatých (křtinských) vápencích je kliváž vyznačena velkým množstvím subparalelních tlakových švů (obr. 5) a ve smyslu Alvareze et al. (1978) se jedná o rozpouštěcí kliváž (solution cleavage). Při kompresních okrajích karbonátových intraklastů vápencových brekcií bývají vyvinuty stylolity, jejichž zuby jsou paralelní se směrem hlavního napětí, přičemž rozpuštěný materiál je vysrážen v zónách relativní extenze (obr. 6). Tvarové charakteristiky kinematických indikátorů jako jsou rotované sigma a delta porfyroklasty nebo foliační rybky indikují směr pohybu nadloží k JV, resp. VJV. Na základě délkových parametrů tlakových stínů budinovaných porfyroklastů (obr. 7) byla odvozena velikost minimálního natažení 250-300%.
Mapa trendů orientace tektonických lineací.
Uvedené charakteristiky karbonátových mylonitů svědčí o jejich vzniku deformací jednoduchým střihem. Jak bylo výše zmíněno, lze ve studovaném území rozlišit vápence téměř nedeformované, deformované jen mírně a karbonátové mylonity. Jednotlivé typy se střídají v pásmech přibližně ssv.–jjz. směru. Mylonitová pásma lze tedy charakterizovat jako střižné zóny. Jak dokládají makroskopické i mikroskopické kinematické indikátory, směr pohybu nadloží byl k V až VJV. Na základě těchto faktů bylo odvozeno rozložení napětí v době jejich vzniku, které odpovídá pohybům na moravské střižné zóně. Z hlavních mikrostrukturních deformačních mechanizmů se na vzniku karbonátových mylonitů podílelo tlakové rozpouštění (přítomnost rozpouštěcí kliváže, stylolitů a syntektonických žil) a dvojčatění (přítomnost polysynteticky lamelovaných zdvojčatělých kalcitů). V rekrystalovaném materiálu jsou přítomny zdvojčatělé kalcity typu I, II a IV (ve smyslu Burkharda (1993). Studium jejich polysyntetického lamelování umožnilo odhadnout minimální teplotu při deformaci v rozmezí mezi 250°C a 300°C.
Strukturní vrt Opatovice-1 zastihl v hloubce 120 m násunovou dislokaci, podle které byly na svrchno viséské sedimenty hradecko-kyjovického souvrství nasunuty famenské vápence. Podobně vrt Choryně-9 zastihl přesunutí říčských famenských vápenců přes obdobně vyvinuté vápence stáří svrchního visé. Naproti tomu nejmladší známé variské násunové deformace v hornoslezské pánvi jsou westphalského stáří. Doba vzniku duktilních násunových deformací v hranickém paleozoiku tedy spadá do období mezi svrchním visé a westphalem.
V téměř všech typech kliváží bývají často přítomny kink bandy (zóny zalomení). Z relativních vztahů vyplývá jejich pozdější vznik oproti kliváži, která je jimi zvrásněna. Osy těchto "naložených" kink bandů se sklání k SSV až S.
V karbonátovém komplexu hranického paleozoika se hojně vyskytují karbonátové, ale i jiné žíly. Jejich mocnost a délka silně kolísá od mikroskopických rozměrů až po žíly několika metrových mocností. Nejběžnější jsou žíly o mocnosti několika mm až cm. Přítomné žíly lze rozdělit do několika skupin podle výplně, orientace, relativního stáří a geneze.
VÝPLŇ ŽIL
Podle materiálu, kterým jsou žíly vyplněny, bylo rozlišeno pět základních skupin žil:
ORIENTACE ŽIL
Orientace prvních tří typů žil, pokud jde o jejich výplň, je poměrně uniformní. Proměnlivá je orientace karbonátových žil. Jak vyplývá z hustotního pólového diagramu všech karbonátových žil, lze v jejich orientaci pozorovat několik maxim. Převažují strmé žíly směru ZSZ-VJV a SV-JZ a dále SZ-JV až SZS-JVJ, opět s poměrně strmým sklonem.
Zatímco karbonátové žíly skupiny 5 mají maximum orientace ve směru ZSZ-VJV, čistě kalcitové žíly této orientace nejsou vůbec přítomny. Naopak směry žil SV-JZ až VSV-ZJZ jsou typické pro čistě kalcitové žíly, i když bylo nalezeno i několik žil této orientace ze skupiny 5. Obě skupiny žil (4 a 5) jsou poměrně typicky orientovány ve směru SZ-JV až SZS-JVJ. Všechny popsané žíly jsou vertikální nebo mají velmi strmé sklony.
RELATIVNÍ STÁŘÍ ŽIL
Byly studovány relativní vztahy mezi žílami a ostatními strukturami horniny, zejména tektonickou foliací a stylolity a mezi žílami navzájem.
Na základě vztahů mezi tektonickou foliací a žílami lze rozlišit tři skupiny:
Relativní vztahy mezi žílami byly studovány při terénním výzkumu na výchozech ale také mikroskopicky v polarizačním a katodoluminiscenčním mikroskopu. Z pozorování na výchozech i z mikroskopických studií jednoznačně vyplývá, že žíly skupiny 5 s orientací ZSZ-VJV jsou mladší, než žíly čistě kalcitové s orientací SV-JZ. Čistě kalcitové žíly orientace VSV-ZJZ se vyskytují minimálně ve dvou různě starých generacích, mezi které je časově vložen soubor žil orientací SZ-JV z obou skupin (4 i 5). Pravděpodobně nejmladší z této řady jsou žíly směru SZS-JVJ ze skupiny čistě kalcitových žil. Díky studiu výbrusových preparátů lze také předpokládat minimálně tři časově oddělené generace žilek s orientací SZ-JV, a to první dvě spadající do skupiny 4 a třetí do skupiny 5. Za zmínku stojí také ojedinělý nález žilky směru SZS-JVJ, vyplněné vláknitým kalcitem s vlákny subparalelními se stěnami žilky, označovanými jako slickenfibres (Passchier a Trouw 2002).
GENEZE ŽIL
Vzhledem k přítomnosti stylolitů lze vznik něktrých žil spojit s procesy při stylolitizaci. Jedná se hlavně o ty žíly, které jsou se stylolity prostorově přímo spjaty; takové vztahy jsou patrné zejména v mikroskopickém měřítku ve výbrusech, vyjímečně přímo na výchozech, např. s. od Malé Kobylanky. Zde je vápenec s krinoidy přeťat subhorizontálním stylolitem, sledujícím litologickou diskontinuitu, z něhož "vyrůstá" několik paralelních žil směru VSV-ZJZ, vyplněných čistým kalcitem. Při pozdější fázi deformace došlo pravděpodobně k reaktivaci puklin, na kterých jsou žíly vyvinuty a celý systém je protnut několika žilkami skupiny 5.
Při srovnání s diagramem orientací makroskopicky patrných stylolitových zubů je pravděpodobné, že početně velmi malá skupina čistě kalcitových žil směru SSV-JJZ a čistě kalcitové žíly s orientací JZ-SV mohou geneticky souviset se stylolity, jejichž zuby jsou v tomto směru orientovány. Na základě těchto úvah lze zkonstruovat diagram, znázorňující odhad rozložení napětí v době jejich vzniku.
Popsané žíly vznikaly tedy pravděpodobně procesy tlakového rozpouštění. Geneze ostatních žil, zejména křemenných a žil ze skupiny 5 je nejspíše spjata s procesy hydrotermálního přenosu fluid.
Podle vztahu ke strukturám duktilních deformací lze žíly geneticky rozdělit také na pretektonické (zvrásněné), syntektonické (sigmoidální) a posttektonické (přímé, kosé k tektonické foliaci).
Obecně lze tedy žíly rozdělit na pretektonické, jejichž geneze je spjata s tlakovým rozpouštěním při sedimentaci a diagenezi, syntektonické, jejichž vznik je přímo spjat s určitou fází duktilní násunové deformace a posttektonické, vznikající po doznění duktilní deformační fáze, jejichž geneze je spjata s křehkými deformacemi a tlakovým rozpouštěním.
Stylolity jsou poměrně často nalézané struktury ve všech typech karbonátů hranického paleozoika, a to jak makroskopicky, tak ve výbrusových preparátech. Na výchozech bylo na stylolitovém švu pouze ojediněle pozorováno nerozpustné reziduum, zatímco mikroskopicky je tento jev velmi častý.
Stylolity lze na základě jejich vztahů k ostatním strukturám rozdělit do tří skupin:
Orientace puklin dobře odpovídá orientaci ostatních, duktilních i křehkých struktur, zajména směrům postektonických žil.